Askerde Eğitim Nasıl Yapılır?

ACEMİ BİRLİĞİ KATILIM AŞAMASI

İlk olarak jandarma, hava, kara ve deniz olmak üzere alay komutanlıklarına atanırlar. Dokuz haftalık eğitim sürecinde çeşitli dersler gören er birlikler dokuz haftanın sonucunda usta er olarak usta birliklerine atanırlar.

Öncelikle askere gidecek olan erkek vatandaş alay komutanlığına ulaştıkları zaman “Yeni evinize hoş geldiniz” isimli tabela ile karşılaşırlar. Acemi erler, danışmana giderek kayıt kabul aşamalarını geçerler. Kayıt kabul aşamasından sonra bot, spor kıyafetleri, gecelik kıyafet ve kamuflaj giysileri bizzat alay tarafında teslim ediliyor.

ACEMİ BİRLİĞİ EĞİTİM AŞAMASI

Acemi erler alayda gördükleri iki ay bir haftalık sürede çeşitli eğitimler görüyorlar. Nedir bu eğitimler? Mekanik nişancılık, yanaşık ve bitişik düzen oluşturma, bölge asayiş ihtisas, münferit ve destekli sıra atışları, yanıcı ve patlayıcı maddeleri tanıma, tuzakla mücadele, jandarma için geçerli olan toplumsal olaylara müdahale olmak üzere eğitim görürler.

Bunlarla birlikte temel eğitimin yanında okuma ve yazma, üreme sağlığı, kadına yönelik şiddet ve istismarın önlenmesi, uyuşturucu madde ile savaş eğitim, öğretimleri verilmektedir. Ayrıca acemi erler her gün düzenli olarak saat 05.30 da kalkarak önce kişisel temizlik (sakal tıraşı zorunludur) ardından kendi yükümlülükleri olan koğuş temizliği ve dolap temizlikleri ardından yemekhaneye giderek kahvaltı sırasına girerler.

 

USTA BİRLİĞİNE KATILIM AŞAMASI

Ulaşım aracınızdan iner inmez kendi bölüğünüzü buluyorsunuz ve nizamiye kapısından girdiğiniz anda sizi bu aşamadan sorumlu teğmen bekliyor olacak ve sizi içeri doğru yönlendirecek. Bu aşamadan sonra on beş gülük intibak eğitimi olarak tabir edilen uyum süreci sizi beklemektedir. Bu dönem içerisinde nöbet, asil görev ve bağlı olunan bölük bulunmaz. Genellikle bu eğitim sürecinde ambargo olarak tabir edilen yük taşıma işleri yoğunudur onun haricinde yaklaşık iki haftalık süreçte komutan ne görev verirse onu yaparsınız. Ayrıca bu süreçte Alaydan sorumlu komutan, Tabur komutanı ve Bölük komutanı ile görüşmeniz gerçekleşir. Bu görüşmedeki maksat bundan sonra yapacağınız görevin belirlenmesi ve o görev ile ilgili ilgi ve psikolojiniz. Görev yeriniz belli olur ve hedef atışlarını gerçekleştirdikten sonra bölüklerde malen tertip olarak izah edilen aşama başlar.

USTA BİRLİĞİ EĞİTİM AŞAMASI

Eğitim alan askerlerin bölükleri belli olduktan sonra askerliğin yegane görevi olan nöbet tutma başlar. Nöbet döngüsü ikişer saat olmak üzere sürekli yerin ve zamanın değişmesidir. Kış aylarında havanın eksi on beş dereceye kadar düşmesi halinde nöbetler bir saate eksi otuz dereceye düşmesi halinde nöbetler yarım saate düşmektedir. En alt devre süreci ilk üç aydır. Üç ayda bir üst tertip kademe sistemi vardır. En üst kademeye gelince yeni gelen askerlerin yaptığı şeylerden sorumlu olabilirsiniz. Anlatılması için size ihtiyaç duyulur.

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir!

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.